infó
SÓDER:
Milyen szemcseméretű sódert válasszunk?
Sódervásárláskor alighanem a legfontosabb kérdés az, hogy milyen szemcseméretű legyen a kiválasztott ömlesztett anyag, hiszen az évmilliók során a folyóvizekben őrlődő kőzetek a legkülönfélébb szemcseméretben kerülnek a felszínre, és bár ömlesztett formában is elérhetők, az osztályozást követően azonban több fajtájukat különíthetjük el egymástól. Ezek nemcsak szemcsefinomságukban térnek el egymástól, hanem abban is, hogy pontosan mire használhatók fel a munkálatok során. Lássuk a legfontosabb kategóriákat!
Többször rostált, apró szemű sóder (0-4 milliméteres szemcsenagyság)
Amennyiben a homoknál egy kicsivel vaskosabb, durvább anyagú sóderre lenne szükségünk a betonozáskor, akkor a legideálisabb választás a 0-4 milliméteres szemcsenagyságú, általában kétszer vagy többször rostált ömlesztett anyag lesz a jó választás. Ez a legapróbb szemcseméreteket felvonultató altípus, ami általában olyan helyeken tehet jó szolgálatot, ahol nagyon fontos a beton tartóssága és szikársága mellett az is, hogy a végeredmény látványos legyen. Példának okáért kiváló vakolóanyag készíthető belőle, de a simítás vagy a kiegyenlítés szintén nagyszerűen kivitelezhető vele, a legtöbbször azonban aljzatkialakításkor alkalmazzák, méghozzá a drága zsákos Estrich helyettesítésére, hiszen cementtel és vízzel keverve kiváló alapfelület kapható a segítségével. Mivel az apró szemcseméret miatt könnyedén bedolgozható és ülepíthető, ezért térkövek, vízelvezetők vagy csatornák alapjaként szintén megállja a helyét.
Egyszer rostált apró szemű sóder (0-8 milliméteres szemcsenagyság)
Amennyiben vastagabb betonfelületek kialakítására van szükségünk, elengedhetetlen a takarékoskodás és a jobb cementkötés érdekében, hogy nagyobb szemcseméretű sódert válasszunk hozzá. Ilyenkor jöhet szóba az egyszer rostált, tehát még mindig alaposan osztályozott apró szemű megoldás, melyben akár már 8 milliméteres kavicsdarabok is megtalálhatók. Felhasználhatósága nagyjából ugyanaz, mint a többször rostált apró szemű sódernek, de minden esetben érdemes figyelembe venni, hogy ezzel inkább olyan felületeken tudunk jól dolgozni, ahol a vastagabb beton is elkél, ezáltal legalább 3-5 centiméternyi habarccsal dolgozunk. Mivel rostált, tehát eredendően egy finom anyagról beszélünk, tökéletes lehet nagyobb térkövek masszív lerakásához - nagyobb távolságok esetén fugázásukhoz is -, de kisebb járdák és szegélyek betonozásához, valamint beltéri megoldásokhoz egyaránt jó döntés lehet.
Normál sóder (0-16 milliméteres szemcsenagyság)
A 0-16 milliméteres szemcsenagyságot képviselő úgynevezett normál sóder az építkezéseken leggyakrabban használt ömlesztett anyag, hiszen a legtöbb betonozási munkához ideális abban az esetben, ha masszív és tartós végeredményt szeretnénk. Jó választás alapozáshoz, vastag járdák és lépcsők betonozásához, feljárókhoz, de gyakorlatilag bármihez, ami megköveteli a vastag betonelemek meglétét. Sok helyen alkalmazzák továbbá vastagabb aljzatok esetén - például pincéknél vagy garázsoknál, ahol nem szükséges a tükörsima felületképzés -, de szinte bármilyen betonozási munka során megállja a helyét.
Osztályozatlan sóder (0-24 milliméteres szemcsenagyság)
Ha igazán kemény, gyakorlatilag elpusztíthatatlan betonra van szükségünk például egy ház- vagy kerítésalaphoz, egy áthidalóhoz, egy gerendához vagy bármilyen fagyálló kiülő aljzatához, akkor az osztályozatlan sóder garantáltan a legjobb választás lesz. Mivel nevéhez hűen nem kerül osztályozásra, ezért akár több mint 2 centiméteres kavicsdarabok is előfordulhatnak benne, ennek megfelelően csak nagyobb vastagságú felületeken lehet megfelelően dolgozni vele. Segítségével - megfelelő arányú cement és víz mellett - kiemelkedően tartós beton készíthető, de nemcsak ebben az irányban gondolkozhatunk. Az osztályozatlan sóder ugyanis tökéletes süllyedő földfelületek feltöltésére, földes utak stabilizálására, de akár feljárók vagy beállók felületeinek kialakítására is.
Mitől függ a sóder ára?
- mennyiség
- szemcseméret
- minőség
- származási hely
- logisztika
A sóder azokat a gömbölyded kavicsokat jelenti, amelyek jellemzően folyók, tengerek partján és medrében találhatóak meg - de a bányákban is nagy számban fellelhetőek.
TEHÁT,
A sóder az egyik legfontosabb építőanyag.
Leggyakrabban betonozáskor lehet vele találkozni, hiszen a beton egyik legfontosabb alapanyaga.
0-24 milliméteres vastagságig különböztetik meg a szemek méretét, a munka célja pedig nagyban befolyásolja azt, hogy mekkora méretű sódert érdemes használni.
Rengeteg épített elemhez használható, például:
- alapozáshoz
- lépcsők, járdák kiöntéséhez
- aljzatok kiegyenlítéséhez
- talaj feltöltéséhez
- térkövek alá
- felületképzésre
Vásárláskor érdemes figyelni az osztályozására, a nedvességtartalmára, a benne található szennyeződésekre - különös tekintettel a fadarabokra és az agyagra.